Aktualności

17 kwietnia – Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Jest to doskonała okazja, aby zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat tej choroby oraz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo chorych.

Tegoroczny Światowy Dzień Chorych na Hemofilię obchodzony był w wyjątkowych okolicznościach. Sytuacja związana z pandemią pokazała, jak wiele jest do zrobienia, aby zapewnić bezpieczeństwo chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne…

Jeden krok. Wielkie możliwości – zmieniamy myślenie o hemofilii

Stawiając swoje pierwsze kroki, otrzymują diagnozę, która towarzyszy im do końca życia. Zagrożenie stanowi nawet niewielki uraz, czy zwykłe skaleczenie. Jak to możliwe? Krew pacjentów z hemofilią nie krzepnie prawidłowo. Oznacza to, że u chorych może dochodzić do samoistnych i nadmiernych krwawień zewnętrznych i wewnętrznych. Na świecie na hemofilię zapada jedna na 10 tysięcy osób. W Polsce ponad 2,5 tysiąca osób cierpi na hemofilię. Bolesne wylewy do stawów i mięśni, siniaki, wycofanie się z życia społecznego i zawodowego – to nie musi być scenariusz życia z tą chorobą. Nowe możliwości leczenia sprawiają, że codzienność pacjentów może wyglądać inaczej. Zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat hemofilii oraz zwrócenie uwagi na wyzwania, jakie stoją przed chorymi, to główny cel organizatorów kampanii Jeden krok. Wielkie możliwości.